Close
Logo

Om Os

Cubanfoodla - Denne Populære Vin Ratings Og Anmeldelser, Ideen Om Unikke Opskrifter, Information Om Kombinationerne Af Nyhedsdækningen Og Nyttige Vejledninger.

Seneste Nyt

Auktion Napa Valley 2019 fejrer 39 års hjælp til nonprofitorganisationer

Popstjernen Katy Perry åbnede Auktion Napa Valley i år i storslået stil, synger flere af hendes hit sange og erklærer en kærlighed til Opus One Cabernet Sauvignon og starter en festlig dag med bud for velgørenhed.

En af verdens mest vellykkede velgørenhedsauktioner, Auktion Napa Valley, er blevet afholdt på Meadowood i St. Helena siden 1981. Den årlige liveauktion ud over de mange begivenheder, der førte op til den, var vært for et udvalg af tidligere formænd for det Napa Valley Vintners . Dette omfattede armaturer fra Michael Mondavi og Mike Martini til Bob Trinchero og Emma Swain.

Årets samlede fundraising-samlede forventes at blive $ 12 millioner, hvilket inkluderer indtægter fra liveauktionen, tøndeuktionen og en online-auktion. Sidste år blev der samlet $ 13,4 millioner.

Arrangementet markerede Napa Valley Vintners 75-års jubilæum, fra dets tidlige begyndelse i 1944, da syv vinmænd samarbejdede. Siden da har organisationen samlet indtil nu næsten 200 millioner dollars snesevis af nonprofitorganisationer i Napa County .

Ting startede stærkt for auktionen i 2019 med en åbningsparti fra Mondavi-familiens Kontinuum Estate der omfattede ture til Rom, Toscana og Firenze og indsamlede $ 530.000. Da dette år også markerer 100 år af familiens arv i vinindustrien, ville ejer Tim Mondavi markere lejligheden gennem denne donation.

Andre bemærkelsesværdige partier omfattede Opus One's tur til Paris og et besøg hos luksus juveler Van Cleef & Arpels , komplet med et brugerdefineret stykke, der skal designes til vinderen under deres besøg. Det solgte for $ 475.000. Rudd Estate's Right Bank Napa Valley, Right Bank Bordeaux erfaring tjente auktionen $ 340.000.

Fra dalen tilbød ture til Utah, Wyoming, Turks og Caicos og Napa Valley, ud over to dobbelt magnum af dens kult Maya og MDV vine. Partiet fik $ 450.000.

Forud for lørdagens liveauktion var en vandreture-auktion afholdt fredag ​​i den nyrenoverede Louis M. Martini Winery i St. Helena, et opdateret vartegn i Napa-dalen. Louis M. Martini selv var et af de syv grundlæggende medlemmer af Napa Valley Vintners.

Her er årets mest optjente partier:

Top liveauktioner

1. Napa Valley Vintners: Fund the Future
2. Napa Valley Vintners: Club 44 75-års jubilæumsfest
3. Labry Estate , Staglin Family Vineyard , John & Sandy Thompson
Fire. Kontinuum Estate
5. Opus One
6. Cliff Lede Vineyards *
6. Gargiulo Vineyards , Silver Oak & Twomey *
8. Fra dalen
9. Vineyard 7 & 8
10. JCB af Jean-Charles Boisset og Lexus
* bundet til 6. plads

Top auktions auktioner

1. VGS Chateau Potelle
to. HUNNICUTT
3. Maskotten
Fire. Melka Estates
5. Chappellet Vineyard
6. Shafer Vineyards
7. MÅL
8. Paul Hobbs
9. Heitz kælder
10. Roy Estate

Top online-auktioner

1. HALL Vine
to. Betegnelse St. Helena
3. Clif Family Winery
Fire. Sherwin Family Vineyards
5. Skjult ejendom , Purlieu Wines , Sire Estate
6. Viader Vineyards & Winery
7. Joseph Phelps Vineyards
8. Prisoner Wine Company
9. Napa Valley Vintners & Vin entusiast
10. Baldacci Family Vineyards